Haber

Sakarya’da çilek üretimi 3 katına çıktı

SAKARYA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile hayata geçirilen Büyükşehir Belediyesi SERA A.Ş. marifetiyle Pamukova Bakacak Mahallesi’nde kurulan Çilek Üretim ve Eğitim alanında ikinci yılın çilek hasadı sona erdi. 18 dekarlık alanda 2021 döneminde 10 bin kilogram çilek üretimi gerçekleştiren Büyükşehir, 2022 döneminde ise tıpkı alandan 30 bin kilogram eser elde etti. Ürettiği birinci sınıf Albion çileklerle piyasanın ağır talebiyle karşılaşan tesis üretim alanını ise yeni dönemde iki katına çıkartıyor.

Doğanın gücünden ve verimliliğinden gerek tarım ve hayvancılık, gerekse tarımda en uygun biçimde faydalanan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ziraî üretimde doruklardaki yerini sağlamlaştırıyor. 7’den 70’e tüm vatandaşların ziyaret ettiği, yurt dışından da birçok yatırımcıya ilham kaynağı olan tesis, tüketicilerden tam not alarak ağır talep görüyor. Gelen ağır talep üzerine ise Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Yüce’nin talimatlarıyla Bakacak Yaylası’nda yer alan üretim tesisleri iki katına çıkartılarak üretimin artırılması hedefleniyor.

KIŞ ÖNCESİ ÜRETİM ALANI HAZIR HALE GELDİ

Şehrin en bereketli bahçelerinden birini kurduklarını belirten Lider Büyük, “2021 döneminde birinci fidanımızı toprakla buluşturduğumuz Bakacak Çilek Üretim ve Eğitim Tesisimizde ikici hasat devrini noktalamış bulunmaktayız. Birinci yıl 10 bin kilogram çilek elde ettiğimiz tesiste ikinci yılımızda 7 bin kasayla 30 bin kilogramlık üretim gerçekleştirdik. Birinci sınıf kaliteyle ürettiğimiz çileklerimiz Sakarya genelindeki pastane, dondurma ve kafe kesiminde ağır bir taleple karşılaştı. Bunun yanı sıra İstanbul pazarında da önemli bir talep gördü. Bu ilgiye kayıtsız kalamazdık. Bu nedenle 18 dönümlük üretim alanımızı 35 dönüme çıkartmaya karar verdik. Süratlice yeni üretim alanımızı kış öncesinde dikime hazır hale getirdik. Kentimize iyi olsun” dedi.

Üreten, kazanan ve kazandıran bir Sakarya için çok çalıştıklarını lisana getiren Lider Şanlı ayrıyeten, “Sakarya’nın tarımda sembol olması dileğiyle, bu verimli toprakları en âlâ formda kullanıyoruz. Misyona geldiğimiz günden itibaren Karasu’dan Kocaali’ye, Akyazı’dan Geyve’ye ve Sapanca’dan Arifiye’ye kentin dört bir yanında tarım projelerimizi hayata geçirdik. Geçmişten gelen deneyimimizi kullanarak dünyanın dört bir yanından kentlerin gelip incelediği, kendilerine rol model olarak belirledikleri projeleri hayata geçirmekten nitekim memnunluk duyuyoruz. Sakarya tarımla üreten, kazanan ve kazandıran kent olmaya devam edecek. Tarım bu kentin geleceği olacak” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu