Ekonomi

Bakan Kirişci, Osmaniye’de “Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kontratlı üretim modeline ait, “Gerek bitkisel gerekse de hayvansal üretimde inşallah hem alım ve fiyat garantisini sağlayan, fiyatları da aylık olarak güncellemeyi esas alan bir mevzuat değişikliğini gündeme getireceğiz.” dedi.

Bakan Kirişci, Osmaniye Korkut Cet Üniversitesinde düzenlenen “Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı”nda, 31’inci kez düzenlenen etkinliğin, hizmetlerin sahadaki karşılığının görülmesi ve ihtiyaçların değerlendirilmesi fırsatını sunduğunu söyledi.

Türkiye’nin altyapı, ulaştırma, sıhhat ve eğitim üzere birçok alanda değerli uzaklıklar katettiğini belirten Kirişci, bunların ülkeyi doğal olarak dünyada muhakkak bir sıraya yükselttiğini kaydetti.

Salgın, akabinde da Rusya-Ukrayna savaşının tüm dünyayı paniklettiğini söz eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Ülke olarak vaktinde, yerinde ve dozunda önlemler aldık. Dünyada genel problem yaşanıyor biz de bu külfetlerin emaresi var mı diye kendi kendimize sorduğumuz da oluyor. 2001’de dünyada kriz yoktu, Türkiye’de vardı. Artık dünyada bir kriz var. Türkiye’de de enflasyon yüksek fakat enflasyonun yüksekliğine karşın şu anda ülkede üretimle, tedarikle, pazarlamayla ilgili en ufak bir sorun kelam konusu değil. Raflarda rastgele bir eserin yokluğu kelam konusu değil. Hasebiyle krediye erişmek istiyorsanız kredi, üretim yapmak istiyorsanız imkanlar var.”

Kirişci, tarımda atılan adımlar sayesinde ürün eksikliğinin hissedilmediğini aktararak, “Çünkü bu ülkede üreten üreticiler, bu eserleri de tüketen aziz milletimiz var. Buradan hareketle, bütün bunlara karşın tabi ki daha yeterli, her vakit için güzelin karşısındadır. 20 yıldan beri biz iktidardayız ve tarımla, ormancılıkla ilgili yürüttüğümüz pek çok faaliyetlerimiz var. Lakin biz bütün bunlara karşın diyoruz ki daha güzelini kesinlikle yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“Sözleşmeyle üretim planlamasını muhakkak ölçüde gerçekleştireceğiz”

Sözleşmeli üretim modelini hayata geçireceklerini dile getiren Bakan Kirişci, şöyle devam etti:

“Gerek bitkisel gerekse de hayvansal üretimde inşallah alım ve fiyat garantisini sağlayan, fiyatları da aylık olarak güncellemeyi temel alan bir mevzuat değişikliğini gündeme getireceğiz. Örneğin besicilikle ilgili kontratta Et Süt Kurumu ile ilgili yahut hayvansal üretim yapan sizler, ürettiklerini almak isteyenlerle de benzeri mukaveleleri yapabileceksiniz. Tarafların hukukunu gözeten ve ihlali halinde de onlara birtakım yaptırımları gündeme getiren bir mevzuat çalışması inşallah kelam konusu olacak. Dileğimiz üretilen ölçü ile o üretime gereksinim duyan tarafın talepleri birbirine yakın olsun. Şayet bunlar ortasında uçurum olursa, yani talep tarafında azlık, üretim tarafında fazlalık olursa doğal olarak fiyatlar düşer. Karşıtı olduğunda da fiyatlar yükselir. Bunların her ikisi de bizim dilek etmediğimiz konular. Bu bitkisel ve hayvansal üretime uygulanacak. Bu kontratla üretim planlamasını muhakkak ölçüde gerçekleştireceğiz.”

Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) uygulandığı 16 yılda 13,5 milyar lira prim, yaklaşık 13 milyar lira da hasar tazminatı ödendiğini dile getiren Kirişci, vatandaşların ürünlerinin ve kazancının korunmasının amaçladığı Gelir Koruma Sigortası’nın geliştirildiğini anlattı.

Kirişci, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) e-Devlet Kapısı’ndan erişim imkanı sağlanmasına değinerek, “Şu ana kadar e-Devlet Kapısı’ndan alınan ÇKS belgesi sayısı 1 milyonu aştı. Zaman, araç israfı ayrı tutulduğunda her bir belge için 100 lira masraf edildiği düşünüldüğünde 100 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı. En iyisi 2 günde biten işlerini 2 dakikada hallettiler. İnşallah önümüzdeki yılın başında ‘Tarım Cebimde’ mobil uygulaması sayesinde artık daha fazla işimizi cep telefonumuzdan, tabletimizden, bilgisayarımızdan yapıyor olacağız.” diye konuştu.

“Çatak projesinde içme suyu, tarımsal sulama ve HES de var”

Devlet Su İşleri Adana 6. Bölge Müdürlüğünce Düziçi ilçesinde yapılması planlanan Sabunsuyu Çatak Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi’ne değinen Kirişci, bunun değerli ve hayli maliyetli bir proje olduğuna dikkati çekti.

“Şimdilik ocak ayı itibarıyla rakam 6 milyar olsa bile önümüzdeki yılın başında 9.5-10 milyarı bulması muhtemel olan bir proje.” sözünü kullanan Kirişci, bu projelerle ilgili farklı tahliller üretmeye uğraş gösterdiklerini, insanların üretimlerini suyu da kullanarak daha verimli formda yapmalarını istek ettiklerini lisana getirdi.

Buna ait çalışmalara büyük bir sürat verdiklerini aktaran Kirişci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah bunları da kısa vakitte sizlerle paylaşmış olacağız. Çatak projesinde içme suyu, ziraî sulama ve HES de var. Münasebetiyle bir taraftan elektrik üretilecek, tarlalar sulanacak, öbür taraftan da içme suyu gereksinimi karşılanacak. Bütün bunların hayata geçirilmesi çabası içerisinde olacağız. Öncelikle buna bir model arıyoruz ancak kalıcı, temel olan bu projenin yapılmasına bir formda başlanmasıdır. Kolay, ucuz değil maliyetli ve kapsamlı bir proje. Bunu da size açık yüreklikle, dürüstçe söylememiz lazım.”

Osmaniye’ye Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumunu ve orman kadastrosu kazandıracaklarını kaydeden Kirişci, kentin orman yangınlarıyla başarılı şekilde mücadele ettiğini anlattı.

Orman Genel Müdürlüğünün internet sitesinde, orman yangınlarına ilişkin güncel bilgilerin yer aldığı “Yeşil Vatan Ekranı”nın oluşturulduğunu anımsatan Kirişci, “Bu sayfada an prestijiyle ne kadar yangın oldu, alan yandı, kaç uçak vazife aldı, ne kadar sorti yaptı, su attı ve yanan alanlara ne yapıldığı olacak. Daima ‘İşte buralar birilerine peşkeş çekiliyor’ diye bir dedikodu var. Bu türlü bir şeyin olmadığını, Osmaniye’de de yanan alanların bu yılın sonuna kadar yüzde 90’a varan oranda ağaçlandırıldığını da buradan söz etmek isterim.” biçiminde konuştu.

Bakan Kirişci, orman köylülerine yönelik 5 başlıktan oluşan paket oluşturduklarını, çalışmanın ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını kelamlarına ekledi.

Basına kapalı devam eden toplantıya, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, AK Parti milletvekilleri İsmail Kaya ve Mücahit Durmuşoğlu ile Adana Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu