Teknoloji

Önce Çalındı ​​Sonra Satıldı! 61 Milyon Vatandaşın E-Devlet Verilerinin Sızdırıldığı İddia Edildi!

Doğrulanmış bir Dark Web hesabı olan Hydra Market’in iddiasına göre 61 milyon e-Devlet kullanıcısının bilgileri sızdırıldı! Şu anda resmi kaynaklardan bir açıklama gelmezken, çalınan 61 milyondan fazla kullanıcının verilerinin 11 saat içinde satıldığı iddia edildi!

Türk vatandaşlarının internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden tek noktadan yararlanabilmeleri amacıyla 2008 yılında kurulan e-Devlet, milyonlarca vatandaşın bilgisini barındırmaktadır.

İlgili Makaleler

Devlet, kurum ve kuruluşlarla ilgili tüm işlemlerin yapılabildiği e-Devlet’e Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile giriş yapılabilmektedir.

Her internet platformunda olduğu gibi bu platformda da kullanıcıların aklında “Ya bilgilerim çalınırsa?” soru geliyor

İbrahim Haskoloğlu’nun geçen yılki iddiasına göre aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da bulunduğu milyonlarca e-Devlet kullanıcısının bilgileri sızdırılmıştı.

Birleşik Siber Tehdit İstihbarat Platformu, Hydra Market takma adlı Dark Web kullanıcısının “Türkiye’de 61 milyon vatandaşın e-Devlet bilgilerinin çalındığı” iddiasına yer verdi.

Birleşik Siber Tehdit İstihbarat Platformu’nun resmi Instagram hesabı Cyberthint, bu iddiayı şu şekilde servis etti;

‘Hydra Market, Türkiye e-Devlet (e-Devlet Kapısı) sitesi, 61 milyon vatandaşın şifre bilgisi olduğu iddiasıyla satışa sunuldu.

Verilerin satışa çıktıktan sadece 11 saat sonra satıldığını belirtti.’

Ayrıca, Falcon Feedsio’daki doğrulanmış Dark Web hesabının iddiasına da yer verdi. Toplamda 61 milyon 288 bin 38 kişinin bilgileri, şifreleri ve TC kimlik numaraları sızdırılarak satışa sunuldu.

Resmi kaynaklardan herhangi bir açıklama yapılmazken, tartışmalar Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü. Bakalım önümüzdeki günlerde bir açıklama yapılacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu