Haber

Naci Görür: Kağıthane depremine özel anlam yüklemeyin

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, AFAD ve Kandilli Rasathanesi tarafından duyurulan İstanbul Kağıthane’deki depreme ilişkin açıklama yaptı.

Görüyor ki, “Arkadaşlar, benim kayıtlarımda, dün meydana gelen Sıtma-Laçin/Çorum depreminden bu yana Marmara (İstanbul) bölgesinde bir tek deprem oldu, o da 1.5 Kumburgaz fayı üzerinde avcıların dışında. Çok doğal ve üzerinde oturmak gereksiz. Karada, karada var. Kağıthane’de deprem yok” dedi.

ÖZÜR: BİLGİYE ULAŞTIM, ÖZÜR DİLERİM

Görer daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Arkadaşlar kusura bakmayın Kağıthane deprem verilerine ulaştım. Bu konu hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra sizlerle düşüncelerimi paylaşacağım.”

‘ÖZEL ANLAM YÜKLEMEYİN’

Görer, daha sonraki paylaşımlarında depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Görer, “İstanbul’da daha önce Marmara dışında karada depremler oldu. Özellikle Tuzla, Pendik, Kartal hatlarında 4.0’a varan depremler oldu. Bu depremler Kuzey Anadolu Fayı’na bağlı küçük faylarda oluyor. Kâğıthane depremi de öyle… “Bu tür faylar haritalanmasa bile KAF boyunca olabilir. KAF kuşağını Marmara Denizi içinde dar bir kuşak olarak düşünmeyin. Kağıthane depremine de bu açıdan bakın ve özel bir anlam yüklemeyin” dedi.

Ayrıca konuyu gören Prof. Celal Şengör ile tartıştıklarını da belirtti.

AFAD ve Kandilli Rasathanesi, Kağıthane’de gece saat 03.15’te 3 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu