Haber

Hırvatistan, genel seçim için sandık başında

Hırvatistan’da halk, genel seçimde oy kullanmak için sandık başına gitti. Seçmenler ülke genelinde ve yurt dışında kurulan seçim merkezlerinde yerel saatle 07.00’den itibaren oy kullanmaya başladı. Hırvatistan’da 151 sandalyeli ulusal meclise girmek için 2 bin 302 adayın yarıştığı seçimlerde oy kullanma işlemi 19.00’da sona erecek. Ülkede 222 bin 197’si yurt dışında olmak üzere toplam 3 milyon 733 bin 283 kayıtlı seçmen bulunuyor.

The Guardian’ın aktardığına göre, anketler, Başbakan Andrej Plenković’in muhafazakar Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) partisinin, meclisteki çoğunluğu kendisi resmen aday olmayan popülist Cumhurbaşkanı Zoran Milanović’in liderliğindeki koalisyona kaybedebileceğine işaret ediyor. 18 Mart tarihinde verilen Anayasa Mahkemesi kararında Cumhurbaşkanı’nın parti siyaseti faaliyetinde bulunabilmesi için önce istifa etmesi gerektiğine hükmedilse de Milanović, hakimlere ‘köylüler’ sözleriyle seslenmiş, karalarını da ‘cahilce’ olarak nitelendirmişti. Cumhurbaşkanı, bu süreçte HDZ’ye karşı kampanya yürütmeyi sürdürdü.

OLASI SEÇİM ZAFERİ SONRASI İSTİFA SİNYALİ

Milanović, seçim sürecinde yaptığı açıklamalarda, ‘Adalet Nehirleri’ isimli koalisyonunun seçimlerden zaferle çıkması halinde ‘yolsuzluğa karşı amansız bir savaş vereceğini’ söylemiş, çalışanların maaşlarıyla emekli aylıklarının artırılacağı vaadinde bulunmuştu. ‘Adalet Nehirleri’ koalisyonuna liderlik eden Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP) seçimi kazanması halinde hükümet başkanı olmak için görevi bırakacağını açıklayan Milanović, ayrıca Rusya ile savaşan Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılmasına da karşı çıkıyor.

Hırvatistan’daki genel seçimin resmi olmayan ilk sonuçlarının gece yarısına doğru açıklanması bekleniyor. Avrupa Birliği’nin (AB) en genç üyesi Hırvatistan’da genel seçim 4 yılda bir yapılıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu