Ekonomi

Çin’de Genç İşsizliği Rekor Seviyeye Ulaştı, Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar Beklenenin Altında Arttı

Çin’de Mayıs ayında sanayi üretimi ve perakende satışlar beklentilerin altında artarken, genç işsizliği rekor seviyeye ulaştı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UIB), temel ekonomik göstergeler ve işsizlik rakamlarını içeren Mayıs ayı verilerini açıkladı.

Buna göre, Mayıs ayında kentsel kesimde işsizlik oranı bir önceki aya göre yüzde 5,2 ile sabit kalırken, 16-24 yaş arası genç nüfus 0,4 puan artarak yüzde 20,8 oldu.

Genel işsizlik oranı sabit kalmasına rağmen, genç işsizliği geçen ay kaydedilen rekor seviye olan yüzde 20,4’ü aştı.

Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana artan genç işsizliğinin halen yüksek olması, ekonomik toparlanmada kırılganlığın işareti olarak yorumlanıyor.

Mayıs ayına ilişkin bilgiler, ekonominin geçen yılın son çeyreğindeki durgunluğun ardından bu yılın ilk çeyreğinde büyüme ivmesini sürdürmekte zorlandığını gösteriyor.

Yıllık cirosu 20 milyon yuan’ın (yaklaşık 2,8 milyon dolar) üzerinde olan sanayi işletmelerinin çıktılarını hesaplayan sanayi üretimi, UİB’nin verilerine göre Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 3,5 artarak Nisan’daki yüzde 5,6’lık artışın gerisinde kaldı. .

Devlete ait sanayi işletmelerinin üretim çıktıları yüzde 4,4 artarken, özel sektör işletmelerinin üretimi yalnızca yüzde 0,7 arttı.

Tüketimin bir ölçüsü olarak kabul edilen perakende satışlar da Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 12,7 artarak Nisan’daki yüzde 18,4’ün altına indi.

Geçen yılın bahar aylarında Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan kapatma ve karantina tedbirlerinin oluşturduğu tabanın düşük olması, bu kalemdeki yıllık artışın yüksek görünmesine neden oluyor.

Yatırımlar ivme kaybediyor

Altyapı, gayrimenkul, makine-teçhizat giderlerini içeren sabit sermaye yatırımları ilk beş ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarken, ilk 4 ayda yüzde 4,7’lik artışın gerisinde kaldı.

Kamu sermayeli sanayi işletmelerinin sabit sermaye yatırımları yıllık bazda yüzde 8,4 artarken, özel sektör işletmelerinin sabit sermaye yatırımları yüzde 0,1 azaldı.

İlk 5 ayda sanayi yatırımları yüzde 8,8, altyapı yatırımları yüzde 7,5 artarken, gayrimenkul yatırımları yüzde 7,2 azaldı.

haber-gokcebey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu