Haber

Yük gemisi hala söndürülmedi: Ekolojik afet uyarısı, günlerce sürebilir…

22 Hintli mürettebattan birinin hayatını kaybettiği yangında yavaşlama yaşandığını belirten yetkililer, Panama bandıralı geminin dengesini bozmamak için su püskürterek soğutma çalışmalarının her zaman devam etmediğini belirtti.

Hollanda açıklarında 3 bin aracı taşıyan yük gemisi Fremantle Highway’de başlayan yangın ikinci gününde de devam ediyor.

Denge kaybını önlemek için aralıklarla sulanır.

22 Hintli mürettebattan birinin hayatını kaybettiği yangında yavaşlama yaşandığını belirten yetkililer, Panama bandıralı geminin dengesini bozmamak için su püskürterek soğutma çalışmalarının her zaman devam etmediğini belirtti. Gemide sıcaklığın hala çok yüksek olduğunu belirten yetkililer, yangının şiddetinde düne göre azalma gözlemlendiğini kaydetti.

Çarşamba sabahı başlayan yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını belirten Hollandalı yetkililer, soruşturmayı Panamalı yetkililerle oluşturulacak ortak konseyin yürüteceğini söyledi.

Hollanda’da elektrikli araç taşıyan gemide yangın çıktı: Bir ölü, çok sayıda yaralı

Geminin bağlı olduğu Shoei Kisen Kaisha adlı şirket, yangının “yüksek ihtimalle elektrikli otomobillerden çıktığını” iddia ederken, iki ülke tarafından oluşturulacak konseyin de yangının rolünü araştıracağı vurgulandı. olaydaki ekip.

Çevresel felaket risk endişeleri

Yangının “günlerce” sürme ihtimali bölgede ekolojik bir felaket riskini artırıyor.

Gemi, Wadden Denizi’ndeki ekolojik açıdan hassas adalardan oluşan bir takımadaların parçası olan Terschelling ve Ameland açıklarında bulunuyor.

UNESCO Dünya Mirası ilan edilen ve Hollanda, Almanya ve Danimarka’yı kapsayan bölge, 10 binden fazla su ve kara canlısına ev sahipliği yapıyor.

Fremantle Otoyolu 18.500 tonluk bir gemiydi ve Singapur’daki son varış noktasından önce Almanya’daki Bremerhaven ile Mısır’daki Port Said arasında yarı yolda seyrediyordu. Çıkan yangın, bölgede uluslararası yük taşımacılığına şimdilik engel olmadı.

2019’un başlarında aynı bölgede meydana gelen bir fırtınanın ardından, yaklaşık 340 konteyner dünyanın en büyük konteyner gemilerinden birinden yuvarlandı ve kilometrelerce bozulmamış kıyı şeridini plastik ve polistirenle kirletti.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu