Haber

Yargıtay Başkanı Akarca’dan “içtihat birliği” mesajı Açıklaması

Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, hukukun bir bütün olarak uygulanabilmesi için Yargıtay dairelerinin yanı sıra Bölge Adliye Mahkemeleri ortasındaki içtihat farklılıklarının giderilmesi gerektiğini söyledi.

Akarca, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Yargıtay Başkanlığı, Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ve Türkiye Sigorta Birliği’nin iş birliğiyle ikincisi düzenlenen “Sigorta ve Şirketler Hukuku Sempozyumu”na katıldı.

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Akarca, Yargıtayın, hukuksal kontrol yapmak ve hukukun bütün ülkede birebir formda uygulanmasını sağlamak üzere iki temel vazifesinin olduğunu tabir etti.

Bu kapsamda, Yargıtayın topluma karşı en büyük sorumluluğunun ise hukuksal güvenlik, kanun önünde eşitlik ve hukuksal öngörülebilirliği sağlamak hedefiyle ülkede içtihat birliğini sağlamak olduğunu vurgulayan Akarca, şöyle devam etti:

“Yargıtay’da son yıllardaki en önemli hususlardan biri 46 olan daire sayısının 24’e indirilmiş olmasıdır. Bu sayede içtihat farklılıklarının önlenmesi için kıymetli bir adım atılmıştır. Ticari davalar 11. Hukuk Dairesinde, sigorta davaları da 4. Hukuk Dairesinde toplanmıştır. İçtihat forumları da hukuku bütünsel ele alıp problemleri tespit etmemize yardım sağlamıştır. İstinaf evresinde mutlaklaşan davalar, ülkede içtihat birliğini sağlama açısından kıymetli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca Yargıtay daireleri ortasındaki içtihat farklılıklarını değil, bölge adliye mahkemelerindeki içtihat farklılıklarını da gidermek gerekir. Bunun için bütünsel bir bakış açısı ile yapısal ıslahatlara devam edilmesi gerekir.”

Çok sayıda Yargıtay üyesi, hakim, akademisyen ve avukatın katıldığı sempozyumda, SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rauf Karasu da birer konuşma yaptı.

Programda, 11. Hukuk Dairesi Üyesi Mehmet Tunç da “Sigorta Tahkim Yargılamasında Vekalet Ücreti” başlıklı bildirim sundu.?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu