Haber

Yargıçlar Sendikası 10 yaşında: Yargı bağımsızlığı sağlanana dek mücadele devam edecek

İZMİR – Yargıçlar Sendikası, kuruluşlarının 10’uncu yılı dolayısıyla yargı bağımsızlığına ilişkin İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. ‘Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü’, ‘Herkes için adalet’ ve ‘Yargı işçileri adalet istiyor’ yazılı dövizler taşınan açıklamaya, İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz da katıldı. Açıklamada konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan, yargıçlar ve savcılar olarak hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve mesleki konularla ilgili sorunların çözümüne katkı sağlamak, örgütlü mücadele ile seslerini duyurabilmek için 10 yıl önce Yargıçlar Sendikası adı altında örgütlendiklerini söyledi.

‘TÜM SIKINTILAR GİDERİLENE DEK UĞRAŞIMIZ DEVAM EDECEK’

Bu çabanın bir yandan kazanımlar, bir yandan da ödenen bedeller ile bu güne kadar sürdüğünü belirten Pehlivan, “Demokratik toplum olmanın hak ve özgürlükleri etkin bir biçimde kullanmanın gereği olarak örgütlenme, bu yolla baskı grubu olma son derece önemlidir. Yargıçlar sendikası ’da aynı zamanda bir baskı grubu olarak kuruluş amacına uygun biçimde adımlarını bu güne dek kararlılıkla atmış ve atmaya devam etmektedir” dedi. Yargı bağımsızlığı ve yargıç garantisi sağlanana dek gayretlerini sürdüreceklerini vurgulayan Pehlivan, şunları söyledi:

“Yargı bağımsızlığı ile ilgili problemlerin her geçen gün artığı günümüzde yargıçlar sendikası her geçen gün her türlü baskı talimat ve tesirin uzağında olabilecek hak ve özgürlüklerin kullanılabilmesinin teminatını teşkil edecek, tek gayesi hukukun adalete evrilmesinden ibaret bir yargı düzeneğinin tesisi için daha da kararlılıkla çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Bu manada hukukun üstünlüğünün sağlandığı, yargı bağımsızlığının ve yargıç garantisinin tesis edildiği yargı örgütü içerisindeki tüm sıkıntılar giderilene dek yargıçlar sendikası olarak çabamıza devam edilecektir. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu