Ekonomi

Yapay zeka sektörü liderleri zirvede güvenliğe öncelik verme sözü verdi

Yapay Zeka sektörünün önde gelen şirketleri, teknolojiyi güvenlik öncelikli olarak geliştirmeyi taahhüt ettiler. Bu taahhüt Salı günü Google (NASDAQ:GOOGL), Meta (NASDAQ:META), Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve OpenAI gibi sektör devlerinin katıldığı küresel bir yapay zeka zirvesinde verildi. Taahhüt ayrıca Çin, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amazon (NASDAQ:AMZN), IBM (NYSE:IBM) ve Samsung Electronics (KS:005930) gibi büyük firmaları da içeriyor.

Bu hamle, dünya çapındaki düzenleyicilerin yapay zekâ alanındaki hızlı gelişmelere ve bunlara eşlik eden potansiyel risklere ayak uydurmaya çalıştığı bir dönemde geldi. Söz konusu taahhüt, Yedi Grup (G7) büyük ekonomisi, AB, Singapur, Avustralya ve Güney Kore’nin katılımıyla, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un ev sahipliğinde düzenlenen sanal bir toplantı sırasında verildi.

Zirveye katılan ülkeler yapay zekâ güvenliği, yenilikçilik ve kapsayıcılığa öncelik verme konusunda mutabık kaldılar. Başkan Yoon, toplumun refahını ve demokratik değerleri korumak için YZ güvenliğinin önemini vurgulayarak, özellikle deepfake gibi teknolojilerin yarattığı risklerin altını çizdi.

Zirvenin katılımcıları, birlikte çalışabilir yönetişim çerçeveleri oluşturmanın önemini, bir güvenlik enstitüleri ağı kurulmasını ve YZ risklerini etkili bir şekilde yönetmek için uluslararası kuruluşlarla sürekli etkileşim ihtiyacını tartıştılar. Bu tartışmalar, ortaya çıkan zorlukları daha iyi ele almak için ilk toplantıda yapılan bir önceki anlaşmanın üzerine inşa edilmiştir.

Şirketler, riskleri değerlendirmek için güvenlik çerçeveleri yayınlamayı, risklerin yeterince azaltılamadığı modelleri geliştirmekten kaçınmayı ve YZ çalışmalarında uygun yönetişim ve şeffaflığı sağlamayı kabul ettiler.

YZ model güvenliğini savunan bir grup olan METR’nin kurucusu Beth Barnes, kamu güvenliği endişeleri nedeniyle YZ geliştirmede aşılmaması gereken ‘kırmızı çizgiler’ konusunda uluslararası fikir birliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Genellikle “YZ’nin vaftiz babası” olarak anılan bilgisayar bilimcisi Yoshua Bengio, taahhütleri memnuniyetle karşıladı ancak bu tür gönüllü taahhütlerin düzenleyici tedbirlerle desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cohere’in kurucu ortağı Aidan Gomez’e göre, zirvedeki tartışmalar Kasım ayından bu yana gelişti ve yapay zekanın tıp ve finansta uygulanması gibi daha acil kaygılara odaklandı.

Daha önce YZ risklerinin ortak yönetimi için “Bletchley Anlaşması “nı kabul etmiş olan Çin, Salı günkü oturumda yer almadı ancak Güney Koreli bir başkanlık yetkilisinin belirttiğine göre Çarşamba günü yüz yüze bakanlar oturumuna katılması bekleniyor.

Tesla’dan (NASDAQ:TSLA) Elon Musk, eski Google CEO’su Eric Schmidt ve Samsung Electronics Yönetim Kurulu Başkanı Jay Y. Lee gibi önemli isimler de zirveye katılanlar arasındaydı.

Yetkililer tarafından teyit edildiği üzere bir sonraki toplantının Fransa’da yapılması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu