Ekonomi

TÜKDES: Tarım ve veteriner ilaçları ve gübre paketleri ekosistemi yok ediyor

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Vekili Uzman Eczacı Hülya Kelleci, “Toplanmayan tarım ve veteriner ilaçları ile gübre paketleme atıkları ekosistemi yok ediyor” dedi.

Kelleci, son yıllarda tarımsal ve hayvansal üretimde ilaç ve gübre kullanımının arttığını söyledi. Bunun sonucunda tarım ve veteriner ilaçları ve gübre ambalaj atıklarının oluştuğuna değinen Hülya Kelleci, “Zirai ve veteriner ilaçları ambalaj atıklarının toplanması, depolanması ve geri dönüşümü ile ilgili ülkemizde sistematik bir çalışma bulunmamaktadır. Tarım ve veteriner ilaçları ve gübre ambalaj atıkları çoğunlukla seyreltilmiş olduğunu belirterek, “Bu atıklar ekosistemde onarılamaz hasarlara neden oluyor. Toplanıp usulüne uygun olarak bertaraf edilmeyen ve gelişigüzel atılan atıklar can ve mal kaybına neden olurken, yer altı ve yerüstü kaynaklarımızı, havamızı, suyumuzu da zehirliyor” dedi.

“Toplama ve geri dönüşümden perakendeciler ve kullanıcılar sorumlu tutulabilir”

Tarım ve veteriner ilaçları ile gübre ambalaj atıklarının il ve ilçe tarım müdürlüklerinin sıkı denetiminde toplanıp geri dönüştürülmesi gerektiğini belirten Kelleci, “Ziraat ve veterinerlik atıklarının toplanması, depolanması ve bertarafı için bir an önce gerekli yasal düzenleme yapılmalı” dedi. ilaç ve gübre ambalaj atıkları.Bu atıkların geri dönüşümü sağlanmalı ve süreçler Tarım, Orman ve ilçe müdürlükleri ile Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlüklerinin denetiminde sıkı kontrol altında tutulmalı.Geri dönüşüm için dünya örnekleri incelenebilir. söz konusu atıklar Ambalaj, kullanıcının satıcıya iade edeceği şekilde tanıtılabilir ve depozito ile satılabilir. İlaçların toplanması ve geri dönüştürülmesi, gübre üreticisine, deposuna, yetkili satıcılarına ve kullanıcılara sorumluluk getirilebilir. – ESKİŞEHİR

haber-basmakci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu