Haber

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Fatih Karahan kimdir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayan Hafize Gaye Erkan’ın yerine Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı. Merkez Bankası’nın internet sitesinde yer alan biyografisine göre Fatih Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinden bu yana Merkez Bankası Başkan Vekili olarak görev yapıyor.

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Yüksek lisansını ve doktorasını Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında 2012 yılında tamamladı.

Kariyerine 2012 yılında New York Federal Reserve Bank’ta ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar bu kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022 yılında Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’a Baş Ekonomist olarak atandı.

28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atanan Karahan, istifasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. Hafize Gaye Erkan, 3 Şubat 2024.


Hafize Gaye Erkan, 2 Şubat’ta istifasını duyurdu. Fotoğraf: Arif Hudaverdi Yaman/Andalou/picture Alliance

Hafize Gaye Erkan istifa ettiğini açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kendi hesabından bir açıklama yayınlayan Erkan kullanıldı.

Erkan’ın mesajından bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlığın paylaştığı açıklamasında” dedi.

Şimşek’in paylaşımının ardından Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararında, Erkan’ın “görevden alındığı” ve yerine Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Karahan’ın getirildiği açıklandı.

DW / HT,CÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu