Haber

Karaçi havası en kirli şehirler listesinde ilk sıralarda

– Karaçi havası en kirli kentler listesinde birinci sıralarda

KARAÇİ – Pakistan’ın Karaçi kentinde hava kalitesi indeksinin 258’in üzerine çıkmasının akabinde dünyada hava kirliliğin en yüksek olduğu kentler listesinde birinci sıralarda yer aldı.

Pakistan’daki hava kirliliği tehdit oluşturmaya devam ediyor. Pakistan’ın Karaçi kenti, global hava kalitesi indeksinde dünyada hava kirliliği en yüksek olan kentler listesinde birinci sıralarda yer aldı. Hava kalitesi endeksine nazaran Karaçi’nin atmosferindeki kirli partikül sayısı 258 partikül metre olarak kaydedildi. Lahor’da ise 186 partikül metre olarak kaydedildi.

Uzmanlar, fabrikalarda yahut yanan kömür, çöp, yağ yahut lastiklerden çıkan dumanın atmosfere karıştığını ve tesirinin kış başlangıcında ortaya çıktığını ve dönem sonuna kadar devam ettiğini söylüyor.

Hava kirliliği düzeyini gösteren hava kalitesi indeksi kıymetleri 0-50 aralığında “iyi”, 51-100 “orta”, 101-150 “hassas”, 151-200 “sağlıksız”, 201-300 “kötü” ve 301-500 aralığında “tehlikeli” olarak sınıflandırılıyor.

Çiftçilerin yaktığı anız, her yıl Hindistan’da hava kirliliği düzeyini kötüleştirirken, başşehir Yeni Delhi dünyanın en kirli kentleri ortasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu