Haber

İzmir’deki Doğanlar Apartmanı davasında sanıklara verilen cezalar değişti.

İzmir’deki depremde yıkılan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı B Blok davasında, yerel mahkemenin 3 sanığa verdiği hapis cezaları temyizde değişti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık ve inşaat müteahhidi Çetin Doğan, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuklu sanık, proje yazarı Mehmet Sedat Boyacı ve Tarafların avukatları ve müştekiler de salonda hazır bulundu. Duruşmaya diğer tutuklu sanık Gündüz Uysal katılmadı.

Şikayetçi Melike Baştoklu, anne ve babasını beyin sarsıntısında kaybettiğini belirterek, “2 yıl olmuş olabilir ama yalnız yaşıyorum ve canım çok yanıyor. Buna göre değerlendirilmesini istiyorum. Mehmet Sedat Boyacı’nın tahliyesi derinden etkiledi” dedi. ben.” söz konusu.

Çocuklarıyla birlikte enkazdan çıkarılan ve depremde oğlu Umut’u kaybeden müşteki Seher Perinçek, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek, “Ülkemizde yaptırım olmadığı için bu noktadayız. Karar yok” dedi. Umut ve diğer kayıpları geri getirecek. Çocuklarımla birlikte 23 saat katı denilen beton yığının altında nefes almak için harcadım. “Kolonların nasıl patladığını gördüm. Sanıkların sorumlulukları bilirkişi raporları ile sabittir.” dedi.

Tutuklu sanık Çetin Doğan, en uygun malzemeleri kullandığını savunarak, “Ben çok bina yaptım hasar yok. Suçlamaları kabul etmiyorum. Yıkılan binada hasar var. Hapishane koşullarında yaşayamam. … Birçok sağlık sorunum var. Tahliyemi istiyorum.” sözlerini kullandı.

Sanıkların avukatları da sanıkların eylemleri ile binaların yıkılması arasında illiyet bağı bulunmadığını savunarak beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, sanık Doğan’ın yerel mahkemece verilen 18 yıl hapis cezasının indirilerek “kasıtlı taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, tutukluluk devam etmelidir.

Heyet, yerel mahkemece 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan Gündüz Uysal’ın hapis cezasının 7 yıl 9 ay 10 güne çıkarılmasına ve yurt dışına çıkma yasağı getirilmesine karar verdi. İlk mahkemede 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Sedat Boyacı, 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. mahkum edilmesine karar verildi.

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan müştekilerden Seher Perinçek, karardan memnun olmadıklarını ve Yargıtay’a başvuracaklarını belirtti.

Davanın tarihi

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde, Bayraklı ilçesinde Doğanlar Apartmanı’na ait B Blok’un yıkılması sonucu 15 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Olayla ilgili olarak 4 sanık hakkında “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olmak” suçundan dava açıldı.

Davayı gören İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, inşaat müteahhidi Çetin Doğan’a 18 yıl, projeci Mehmet Sedat Boyacı’ya 12 yıl, sanık Sanık Gündüz Uysal’a 4 yıl 5 ay ve 10 gün. Firari sanık Bedriye Işıldak’ın evrakı saklı tutuldu.

Tarafların avukatlarının itirazı üzerine dosya temyize götürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu