Haber

İsrail Mahkemesi, Filistinli Bir Genci Öldürmekle Suçlanan Yahudi Yerleşimciyi Ev Hapsine Çevirmek Üzere Serbest Bıraktı

İsrail mahkemesi, Batı Şeria’nın işgal altındaki Burka köyünde Filistinli bir genci öldürmekle suçlanan iki Yahudi yerleşimciden biri olan aşırı sağcı aktivist Elisha Yered’i ev hapsine almak üzere serbest bıraktı.

Kudüs Sulh Ceza Mahkemesi, 19 yaşındaki Filistinli Kusay Jamal Matan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak hakim karşısına çıkarılan aşırı sağcı aktivist Yahudi yerleşimci Yared’in tutuklanması için yeterli neden olmadığına karar verdi.

Yared’in bir dönem sözcülüğünü yaptığı ve ev hapsinde tutularak serbest bırakılan aşırı sağcı Yahudi Güç Partisi Milletvekili Limor Son Har-Melech de mahkeme salonuna geldi.

İsrail basınında yer alan habere göre, İsrail İç Güvenlik Örgütü Şin-Bet’in (Shabak), Yared’in “bölgedeki olayları tahrik ve tahrik edici eylemleri” nedeniyle idari gözetim altında tutulmasını talep edeceği belirtildi.

Aynı olay kapsamında cinayetle suçlanan Yehiel Indore isimli bir yerleşimcinin de Filistinliyi öldüren tabancayı ateşlediğinden şüphelenildiği ancak sokakta kafasına taş isabet etmesi nedeniyle hastanede tedavi altına alındığı bildirildi. olaylar patlak verdi ve şu anda onun hakkında bir karar verilmedi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimci şiddeti

İsrail’de 2022 sonunda Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından kurulan koalisyon hükümetinde Filistinlilere yönelik ırkçı eylem ve söylemleriyle tanınan Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir gibi isimler ile Yahudi yerleşimcileri destekleyen isimler atandı. kritik pozisyonlar

Aşırı sağcıların iktidara geldiği dönemde Yahudi yerleşimciler, özellikle işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin köylerini örgütlediler; Araçların ve evlerin ateşe verildiği, ateş açıldığı toplu baskınlarda artış var.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından açıklanan bilgilere göre, yıl başından bu yana Yahudi yerleşimcilerin Filistin topraklarına saldırdığı 581 olayın 149’u Filistinlilerin yaralanması veya ölümüyle sonuçlandı.

İnsan hakları örgütleri ise İsrail makamlarını Filistin bölgelerindeki Yahudi yerleşimcilere yönelik saldırıların faillerini cezasız bırakmakla eleştiriyor.

4 Ağustos Cuma günü işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah ilçesine bağlı Burqa köyüne Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği baskın sırasında çıkan olaylarda, 19 yaşındaki Filistinli Kusay Jamal Matan, yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

bogazliyanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu