Ekonomi

İsrail, Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru’nda önemli bir kavşak noktası olacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hindistan’ı Orta Doğu ve Avrupa’ya bağlayacak “Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru” projesinde ülkesinin değerli bir kavşak noktası olacağını belirtti.

Sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada memnun oldum.” ifadesini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’deki demiryolları ve limanların Orta Doğu üzerinden Hindistan’dan Avrupa’ya, tam tersi yönde ise Avrupa’dan Hindistan’a yeni bir kapı açacağını kaydetti.

ABD’nin bu projeye katılmak için birkaç ay önce İsrail ile temasa geçtiğini ve o tarihten bu yana bu atılımı gerçekleştirmek için yoğun diplomatik temaslarda bulunulduğunu belirten Netanyahu, bu projenin Ortadoğu’nun çehresini yeniden şekillendireceğini vurguladı.

Netanyahu, “İsrail tarihinin en büyük iş birliği” olarak tanımladığı bu projenin demiryollarının döşenmesi, fiber optik kanallar, elektrik sınırları ve diğer altyapı işlerini içereceğini belirtti.

“Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru”

Hindistan’da “Tek Dünya, Tek Aile ve Tek Gelecek” temasıyla düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi bugün sona erdi.

Hindistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen G-20 zirvesi oturumunun ortasında “Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklıkları ve Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru” başlıklı bir etkinlik düzenlendi.

ABD Lideri Joe Biden, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bugün, yeni bir Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru için tarihi anlaşmayı imzaladığımızı duyurmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu