Haber

İsrail Başbakanı Netanyahu: Hizbullah savaşa girmeye karar verirse hayatının hatasını yapmış olacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan sınırında görev yapan İsrail askerlerini ziyaret etti. Askerlere seslenen Netanyahu, “Hizbullah savaşa girmeye karar verirse hayatının hatasını yapmış olur. Onları hayal bile edemeyecekleri bir güçle vuracağız.” söz konusu.

“SAVAŞA ÇIKARLARSA BÜYÜK YIKIM OLACAK”

Netanyahu, Gazze savaşının İsrail için bir ölüm kalım meselesi olduğunu söyledi. Netanyahu ayrıca Hizbullah’ı da “İsrail’le savaşa girerlerse büyük yıkım olur” diye uyardı. sözlerini kullandı.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir operasyon başlattı. Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

GAZZE’DE 1873’Ü ÇOCUK, 1023’Ü KADIN 4 BİN 651 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu. İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 18 gazeteci hayatını kaybetti.

LÜBNAN UCU DA AKTİF

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 22 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti. Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu