Teknoloji

Hidrojenle çalışacak, New York’tan Londra’ya 90 dakikada uçacak

Yeni bir hipersonik uçak konsepti, en son 2000’li yılların başında kullanılan süpersonik uçak Concorde’un emekliye ayrılmasından bu yana hava yolculuğunda oluşan boşluğu doldurabilir. Yeni tasarım Sky Magnetar, bir Dyson jet motorunu temel alıyor. İşin en güzel yanı ise uçağın, New York’tan Londra’ya sadece 90 dakikada uçmasının planlanması.

Tasarımcı Oscar Vinals, Magnetar konseptinin 112 metre uzunluğunda ve hem yüksek hem de düşük hızlarda maksimum düzeyde performans göstermesine yardımcı olmak için dört kanatlı bir tasarıma sahip olduğunu söylüyor.

Uçak mühendisleri Concorde uçaklarının emekliye ayrılmasından bu yana Sky Magnetar gibi hipersonik uçakları yeniden yaratmak için yoğun çaba sarf ediyor. Her ne kadar Mach 2 hızında seyahat imkanı sunsa da Concorde’un Vinals gibi tasarımcıların aşmaya çalıştığı bazı kusurları vardı.

Magnetar’ın konsept görüntülerine bakıldığında, uçak bir roket ile bir uçağın birleşimine benziyor. Ancak Boom’un süpersonik jetinden daha az normal bir uçağa benziyor. Vinals, Magnetar’ın saatte Mach 5 (4.200 mil) hızında uçabileceğini söylüyor. Bu, Concorde’un uçtuğundan üç kat daha hızlı.

Luxury Launches, bu kanatsız Dyson jet motorunun, hava akışı kontrolü için hareketli bir difüzör, düşük sıcaklıklarda süper iletken mıknatıslar, bir yanma odası, plazma odası ve bir bypass ramjet motoru sayesinde turbofan motorunu hipersonik hızlarda bir roket motoruna dönüştürebilecek teorik bir tahrik sisteminin parçası olduğunu belirtiyor.

Elbette bu hipersonik uçak henüz sadece bir konsept. Umarız tüm parçalar bir araya gelir ve New York’tan Londra’ya yolcu taşıyan böyle bir aracı gerçekten görebiliriz. Zira denizaşırı yolculukları kesinlikle daha az zahmetli hale getireceğini aşikar.

Elbette Mach 5 hızında gidebilen bir uçağın muhtemelen bazı sağlık gereksinimleri olacak. Dolayısıyla standart uçuşların yerini böyle bir şeyin alması şimdilik zor görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu