Haber

Fırtına bu kez fena vuracak! Meteoroloji’den 17 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkemizin kuzey, iç ve batı bölümlerinin modüllü ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, (Sinop hariç) Batı Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Kırşehir, Aksaray, Karaman illeri ve Konya’nın güney etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, öteki yerlerin modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege, Kırklareli ve Edirne ile İstanbul’un kuzey çevrelerinde kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

FIRTINA UYARISI

Hava sıcaklığında kıymetli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği kestirim ediliyor. Ekseriyetle güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve doğusunda, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde güney ve güneybatı istikametlerden (Lodos) kuvvetli ve şiddetli, yer yer fırtına biçiminde (40-90 km/saat) esmesi bekleniyor.

1 KENTE TURUNCU, 16 İLE SARI KODLU İHTAR

Meteoroloji yayımladığı haritayla 1 kenti turuncu, 16 kenti de sarı kodla uyardı. Balıkesir turuncu kodla uyarılırken sarı kod verilen vilayetler ise şu biçimde: İstanbul, Aydın, Bilecik, Çanakkale, Edirne, İzmir, Kocaeli, Manisa, Tekirdağ, Yalova, Bursa, Denizli, Kırklareli, Kütahya, Muğla ve Uşak.

Meteoroloji’den gelen kuvvetli rüzgar ve fırtına ikazının akabinde, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekildiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu