Haber

Finlandiya önümüzdeki hafta NATO üyesi olabilir

Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) Bağlı Kuruluşu Protokolünün Kabulüne Dair Kanun Teklifi bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüyor.

Türkiye’nin nihai onayının ardından Finlandiya’nın önümüzdeki hafta Salı ve Çarşamba günü Brüksel’de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında büyük olasılıkla NATO’nun 31. üyesi olarak ilan edilmesi bekleniyor.

Alman basın ajansı dpaBrüksel’den diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, Finlandiya’nın NATO’ya katılımıyla ilgili henüz tamamlanmayan bazı formalitelerin önümüzdeki günlerde tamamlanabileceği ve Finlandiya’nın üyeliğine karar verilebileceği belirtildi.

Aynı kaynaklar, Finlandiya bayrağının Brüksel’deki NATO karargahına törenle göndere çekilmesinin beklendiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Brüksel’de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacağı bildirildi.

Türkiye ABD’ye haber vermeli

NATO kaynaklarından edinilen bilgilere göre, tamamlanmayan formalitelerden biri de Türkiye’nin Finlandiya’nın katılım protokolünün onaylandığını ABD Dışişleri Bakanlığı’na resmi olarak bildirmesi.

NATO’nun Kurucu Antlaşması’na göre, ittifakla ilgili belgelerin kayıt altına alınmasından da ABD Dışişleri Bakanlığı sorumludur. Ankara’nın Washington’u resmi olarak bilgilendirmesinin ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’yı Kuzey Atlantik Antlaşması’na katılmaya davet edebilecek. Finlandiya, katılımı onayladıktan ve ilgili belgeleri sunduktan sonra resmi olarak üye olacaktır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki hafta önce Finlandiya’nın katılımına yönelik itirazdan vazgeçildiğini açıklamıştı. Türkiye, İsveç ile birlikte Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularına “terör örgütlerini destekledikleri” gerekçesiyle itiraz etti. Daha sonra Finlandiya’ya yeşil ışık yakan Ankara, İsveç’e mevcut koşullarda onayın henüz mümkün olmadığının sinyalini verdi.

dpa/TY, Birleşik Krallık

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

basmakcihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu