Haber

Diyarbakır’da öğretmenlerin açığa alınması protesto edildi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da Dağkapı Meydanı’nda toplanan Amed Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Eğitim Sen üyesi 4 öğretmenin açığa alınmasını protesto etti.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Suriye ile Irak Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava harekatına son verilmesi için 21 Kasım’da yapmak istediği basın açıklaması sırasında gözaltına alınan, daha sonra açığa alınan Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi 5 kişi için Dağkapı Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada konuşan Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Lideri Şiyar Güldiken, öğretmenlerin açığa alınmasına reaksiyon göstererek, şunları söyledi:

“Ülkede bir yandan hak ihlalleri, yokluk, mahrumluk, işsizlik ve ekonomik kriz giderek derinleşirken, iş ve bayan cinayetleri artarken, halkın direnişine karşın rant uğruna tabiat, iktidar eliyle müteahhitlere peşkeş çekilip talan edilirken bir yandan da iktidarın zulmüne karşı direnenlerin gözaltına alınması, tutuklanması, işten atılması, açığa alınması, sürgüne gönderilmesi üzere birçok haksız hukuksuz cezalandırmalar, toplumun büyük bir kesitini sindirmeyi amaçlarken, geri kalan kısmını da susmaya ve AKP siyasetlerine boyun eğmeye zorlamaktadır.”

‘GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Dağkapı Meydanı’nda toplanan kitleden 47 kişinin gözaltına alındığını, 5 günlük keyfi tutulmadan sonra serbest bırakıldıklarını hatırlatan Güldiken, “Ancak bu keyfi tavır sona ermemiş, Eğitim Sen 1, 2 Nolu Şube Eşbaşkanları ve 2 üye olmak üzere toplamda 5 arkadaşımız açığa alınmıştır. Amed Emek ve Demokrasi Platformu olarak, demokratikleşmek ve özgürleşmek yolunda değişimin, dönüşümün gayretimiz ile gerçekleşeceğini biliyoruz. Hak, adalet, özgürlük, demokrasi ve eşitlik uğraşı veren arkadaşlarımızın çabası ortak mücadelemizdir” ifadesini kullandı.

Güldiken, konuşmasının sonunda, “Bizler, demokratik kamuoyu başta olmak üzere tüm toplumsal muhalif kısımları, kirli savaş ortamından, silah ve çatışmadan beslenerek topluma karşı göz boyama, gündem değiştirme siyasetleriyle varlığını sürdürmeye çalışan iktidara karşı sesimizi yükseltmeye ve kirlenmişliğe karşı güçlü bir halde çaba etmeye devam edeceğiz” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu