Ekonomi

Çinli otomobil üreticileri gümrük vergisi endişeleriyle Avrupa’da yoluna devam ediyor

Çin Binek Otomobil Birliği’ne (CPCA) göre, Avrupa Birliği’nin Çin yapımı elektrikli araçlara (EV) yönelik sübvansiyonlara ilişkin soruşturmasına rağmen Çinli otomobil üreticileri Avrupa pazarına olan bağlılıklarını sürdürüyor. CPCA Salı günü yaptığı açıklamada Çinli işletmelerin Avrupa pazarlarına doğru genişleme ve asimilasyon faaliyetlerini sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti.

CPCA Genel Sekreteri Cui Dongshu, Çinli firmaların Avrupa’daki istihdam istikrarını etkileyebilecek agresif fiyatlandırma stratejilerine girmeden yerel pazarlara entegre olmayı planladıklarını vurguladı. Bu açıklama, AB’nin Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara uygulayacağı gümrük vergilerini açıklamaya hazırlandığı ve Pekin’in bu kararı korumacı olarak eleştirdiği bir dönemde geldi.

CPCA, Çin’in Mayıs ayı otomobil ihracatında bir düşüş yaşandığını açıkladı ki bu da yurtiçi otomobil satışlarındaki genel düşüşe rağmen alışılmadık bir gerilemeye işaret ediyor. Elektrikli ve plug-in hibrid araçları kapsayan yeni enerji araçları (NEV) ihracatı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4, Nisan ayına göre ise %18,8 oranında düşüş gösterdi. NEV’ler toplam otomobil ihracatının %24,8’ini oluşturarak bir önceki yıla göre yüzde 6,8 puanlık bir düşüş gösterdi.

Toplam binek araç ihracatı Mayıs ayında Nisan ayına kıyasla %9 azalarak 378,000 adede geriledi. Cui, ihracat artışının beklentileriyle uyumlu olmadığını ifade etti. Yurtiçi araç satışları da Nisan ayındaki %5,8’lik düşüşün ardından %2,2’lik bir düşüşle gerileme eğilimini sürdürdü. Bu zorluklara rağmen, Çin’deki NEV satışları Mayıs ayında toplam otomobil satışlarının %46,7’sini oluşturarak yeni bir aylık zirveye ulaştı. Elektrikli araç satışları %27,4 oranında artarken, plug-in hibrit satışları %61,1 oranında artış gösterdi.

Sert rekabet ve yaklaşan AB gümrük vergileri karşısında Çinli elektrikli araç üreticileri üretimlerini arttırmaktan ve uluslararası pazarları keşfetmekten geri durmadı. Örneğin, elektrikli araç satışlarında Çin’de sekizinci sırada yer alan Nio (NYSE:NIO), Çin’de üretim kapasitesini 1 milyon araca çıkaracak üçüncü bir fabrika inşa etmek için onay aldı. Ayrıca Nio, Mayıs ayında Amsterdam’da ilk showroom’unun açılışını yaptı.

Çin’de NEV satışlarının büyümesi, içinde bulunduğumuz yıl için toplam 11,2 milyar yuan (1,55 milyar $) tutarında takas programları da dahil olmak üzere hükümet sübvansiyonları ile desteklendi. Bu destek, benzinli araçlara yönelik talepteki sürekli düşüşle tezat oluşturuyor. Belirtilen döviz kuru 1 doların 7,2445 Çin yuanı renminbiye eşdeğeridir.

InvestingPro İçgörüleri

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio (NYSE:NIO), Avrupa Birliği’nin sübvansiyonlar konusundaki incelemeleri karşısında dayanıklılık ve stratejik planlama sergiliyor. Şirketin Avrupa pazarlarındaki varlığını genişletme kararlılığı, mali sağlığı ve analistlerin bakış açısıyla vurgulanıyor. InvestingPro İpucu, Nio’nun bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurduğunu, bunun da gümrük tarifeleri gibi dış baskılara karşı bir tampon oluşturabileceğini ve büyüme ve genişlemeye yönelik yatırımların devam etmesini sağlayabileceğini vurguluyor.

Zorluklara rağmen, üç analist önümüzdeki dönem için kazançlarını yukarı yönlü revize ederek Nio’nun mevcut piyasa dinamiklerini yönlendirme potansiyeline olan güvenin sinyalini verdi. Bu iyimserlik, şirketin üçüncü bir fabrikanın inşası ve Amsterdam’da ilk showroom’unun açılışı da dahil olmak üzere agresif genişleme planları göz önüne alındığında özellikle dikkat çekicidir.

InvestingPro Verileri ayrıca Nio için karışık bir finansal tablo ortaya koyuyor. Şirketin Piyasa Değeri 9770 milyon USD gibi güçlü bir seviyede bulunuyor ve bu da önemli bir piyasa değerlemesine işaret ediyor. Bununla birlikte, F/K Oranı şu anda -2,91 ile negatif olup, şirketin son on iki aydaki karlılık eksikliğini yansıtmaktadır. Ayrıca, 1Ç 2024 itibarıyla son on iki aydaki Gelir Artışı %9,62’dir ve bu da şirketin piyasadaki olumsuzluklara rağmen satışlarını artırma kabiliyetine işaret etmektedir.

Daha derin analiz ve daha fazla InvestingPro İpucu ile ilgilenen okuyucular için InvestingPro’nun platformunda ek bilgiler mevcuttur. Örneğin, Nio’nun hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanma ve temettü eksikliği yatırım kararlarını etkileyebilir. Bu ve diğer ipuçlarını keşfetmek için https://www.investing.com/pro/NIO adresini ziyaret edin ve InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı düşünün. InvestingPro’da bulunan daha birçok ipucu ile yatırımcılar Nio’nun finansal sağlığı ve piyasadaki konumu hakkında kapsamlı bir anlayış kazanabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu