Haber

Buca Metrosu tüm hızıyla ilerliyor

Buca Metrosu tüm hızıyla ilerliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı olan Buca Metrosu’nda çalışmalarını hızla sürdürüyor. Dokuz Eylül Üniversitesi önüne yapılacak istasyon için de hazırlıklar yapılıyor. İstasyonun kurulacağı alandaki ağaçlar özel tekniklerle sökülerek fidanlıkta bakıma alınıyor. İnşaatın ardından ağaçlar eski yerlerine taşınacak.

İzmir tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı olan Buca Metrosu sınırında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla inşa edeceği ve Üçyol-Dokuz Eylül Üniversitesi arasındaki 13,5 kilometrelik hatta hizmet verecek Buca Metrosu’nda tünel kazılarına başlanması ve istasyonlar yapılabilmesi için inşaat sahalarındaki ağaçlar korunuyor. Tınaztepe Yerleşkesi-Çamlıkule. Çalışmaların başladığı Hasanağa Bahçe Garı bölgesindeki Atatürk Parkı ve Orgeneral Asım Gündüz ile Çamlıkule Garı bölgesindeki Mehmet Erenler Parkı’ndaki ağaçları taşıyan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Dokuz Garı’nın bulunduğu yeşil alanlardaki ağaçları koruyor. Eylül Üniversitesi İstasyonu özel teknik ve ekipmanlarla inşa edilecek. Taşınan ağaçların bakımı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait fidanlıklarda yapılacak. Ağaçların bir kısmı şehir genelindeki yeşil alanlarda kullanılacak, bir kısmı da inşaat tamamlandığında eski yerlerine dikilecek. Bu ağaçların yanı sıra istasyon alanına yeni fidanlar dikilerek daha fazla yeşil alan oluşturulacak.

Günlük yolcu sayısının 400 bin olması bekleniyor
Hat üzerinde 3 adet tünel açma makinası (TBM) çalışacaktır. Önümüzdeki günlerde TBM sayısının dörde çıkarılması da hedefleniyor. Üçyol, Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçe, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonlarının bulunduğu Buca Metrosu, Fahrettin Altay arasında çalışan mevcut metro hattı ile Üçyol İstasyonu’ndadır. -Bornova, İZBAN Şirinyer’deki hatla entegre olacak. Tren setleri bu sınırda şoförsüz çalışacak. Yaklaşık 305 milyon Euro değerinde araç satın alınacak. Buca Metrosu, hatta çalışacak trenler dahil 765 milyon Euro’ya tamamlanacak. Dokuz Eylül Üniversitesi istasyonunda 240 araçlık otopark bulunacak. Sınırın faaliyete geçmesiyle günlük yolcu sayısının 400 bin olması bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gercusajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu