Haber

Başkentte İsrail saldırılarına karşı protesto yürüyüşü düzenlendi

Başkentteki bazı sivil toplum kuruluşlarının kadın üyeleri, İsrail saldırılarında Gazze’de hayatını kaybeden çocuklar için “Gazze’ye Işık Olun” yürüyüşü düzenledi.

Birleşik Aile Platformu öncülüğünde akşam namazının ardından Kocatepe Camisi’nde toplanan kadınlar, ön sırada bebek arabalı çocuklarla kortej yürüyüşüne başladı.

Mithat Paşa Caddesi’nden Sıhhiye Meydanı’na kadar İsrail aleyhine tekbirler ve sloganlar atan, Filistin bayrakları ve pankartlar taşıyan yürüyüşe çok sayıda vatandaş eşlik etti.

Grup adına basın açıklaması yapan Birleşik Aile Platformu üyesi Rabia Doğan, İsrail’in saldırıları sonucu Filistin’de 500’den fazla ailenin tamamen yok edildiğini söyledi.

İsrail’in soykırımını durdurmak için harekete geçtiklerini vurgulayan Doğan, “Biz anneyiz, babayız, eş ve çocuğuz. Bombalar altında ölen aile biziz. Bombalardan kurtulan anneler çocuksuz, çocuklar annesiz, savunmasız ve çaresiz kalıyor. Savaşın ortasında yapayalnız. Gazze hastanelerinde bebekler titrerken, gerçek bir duygu yaşanıyor.” Bir kez daha ölüyor.” dedi.

-“Daha kaç bebek, kaç anne, kaç insan ölmeli?”

İki büyük dünya savaşı sonrasında insanlığın kendi kurallarının bombalanmasına sessiz kaldığına dikkat çeken Doğan, İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de güvenli alan kalmadığını vurguladı.

Dünyanın farklı yerlerinde insanların İsrail’e yaptırım uygulanması için sokaklarda protesto gösterisi yaptığını belirten Doğan, şöyle devam etti:

“Bugün Kocatepe Camisi’nden Sıhhiye Meydanı’na kadar Gazze’ye ışık tutmak, Filistin davasında yanımızı göstermek ve birlikte yürümek için ailelerimizle birlikte tarihe not düşüyoruz. Dünya müdahale etmek için neyi bekliyor? Nasıl? daha çok bebek, kaç anne, kaç insan ölmeli? Bugün Gazze’de günde 130 çocuk öldürülüyor. Bombalarda ölenlerin yarısından fazlası kadın ve çocuklar. Tüm insanlığı yürek ve vicdanla, dayanışmaya davet ediyoruz. Filistin’in yanında olun ve Gazze’nin sesi olun.

Sessiz kalmayacağımızı tüm dünya ve işgalci İsrail bilmelidir. Bir gün tüm dünya İsrail’in katil olduğunu kabul edene kadar sessiz kalmayacağız. “Gazze’yi hatırlatmaya devam edeceğiz ve bir gün özgür olması için elimizden geleni yapacağız.”

Grup, Doğan’ın İngilizce ifadesinin okunmasının ardından dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu