Ekonomi

Bankalardan 70 bin TL’yi geçen kredilere izin verilmiyor.

Tahvil zorunluluğu, TL kur hedefi ve döviz zorunlu karşılıklarındaki artış nedeniyle tercih belirsizliği ile karşı karşıya kalan bankacılık şubesi, ihtiyaç kredilerinde 70 bin liranın üzerindeki kredileri reddetmeye başladı. KOBİ kredileri de belirsizlik nedeniyle engellendi.

Ekonomi gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine göre; Bankacılık sektörü kaynakları, tüketici kredilerinde regülasyondan muaf olan 70 bin liranın hiçbir zaman aşılmadığını, ticari kredileri kesmenin yanı sıra regülasyondan muaf olan KOBİ kredilerinde bile yavaşladığını vurguladı. Hem kamu, hem yerli hem de yabancı bankalarda 70 bin liranın üzerinde ihtiyaç kredisi almak isteseniz de pek mümkün görünmüyor.

Merkez Bankası, geçtiğimiz Cuma günü TL mevduat faizinde tahsis imkanı yükümlülüğü oranını yüzde 60’a yükselterek, TL mevduat dönüşüm oranı hedefini geri getirdi. Ayrıca, tüketici ve ticari kredi faiz oranlarında üst sınırın aşılması durumunda menkul kıymet tesis yükümlülüğü oranını yüzde 150’ye, TL mevduat rasyosu 60’ın altında olan bankalar için döviz mevduat zorunlu karşılık oranını 5 puan artırdı. yüzde. Bu değişiklikten önce bankacılık şubesinin kredi arzı oldukça düşüktü.

Uygulanan tedbirler ve menkul kıymet alım yükümlülükleri, bankacılık sektörünün özellikle taksitli ticari krediler açısından ilk çeyrekte iştahsız olduğunu ortaya koydu. Ancak Cuma günkü değişikliğin ardından bu iştahsızlık genele yayıldı. Bir kamu bankası kaynağı, Merkez Bankası’nın cuma günü yaptığı değişikliğin ardından ihtiyaç kredilerinde 70 bin, konut kredilerinde 250 bin limitinin aşılmaması için yazılı talimat alındığını söyledi. Kamu bankaları bu konuda yalnız değiller. Yerli, özel ve yabancı üç banka kaynağı daha tüketici kredilerinde 70 bin liralık limitin aşılmadığını doğruladı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu