Haber

Bakan Bilgin: Ücretlerdeki vergi dengesizliğini çözeceğiz

Bakan Alim: Fiyatlardaki vergi dengesizliğini çözeceğiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, fiyatların üzerinde hala vergi dengesizliği olduğunu belirterek, “Hem Türk-İş’in hem de TİSK başkanının bu sorunu çözmek için imzasıyla bana getirdiği bir konu var ki ben bu sorunu çözeceğim. Ben de çalışıyorum. Onu da çözeceğiz inşallah.”

Türk Metal Sendikası’nın Ankara’da düzenlenen 17. Olağan Genel Kurulu’na Bakan Vedat Bilgin’in yanı sıra Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türk Metal Genel Başkanı katıldı. Birlik, Pevrul Kavlak. Vatan ve emeğin ayrılmaz unsurlar olduğunu kaydeden Bakan Alım, “Vatanımıza ve emeğimize sahip çıkacağız. Türkiye 19. yüzyılı geri kalmış bir ülke olarak yaşadı. Türkiye 2000’li yıllardan itibaren yapısını değiştiriyor. Kalkınmanın yolu.Bu dönemde karşılaştığımız her sorunu ancak birlikte aşabiliriz.Burada da emeğimize ve vatanımıza sahip çıkacak ve onu bu temeller üzerinde yükseltecek bir anlayışa ihtiyacımız var.Türkiye’nin kalkınma sürecinde sermayenin çok önemli rolü var. Son 20-25 yılda elde ettiğimiz başarıların arkasında sermaye düşmanıyız, değiliz ama sermayenin emek düşmanı olmasına da izin vermeyiz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir” dedi.

‘Ücretler üzerinden vergi dengesizliği var’ Enflasyonun işçilerin sabit gelirlerini yok ettiğini belirten Bilgin, “Biz buna karşı sosyal devletin sorumluluğunda çeşitli tedbirler aldık. Öğrencilik yıllarımda Ankara’da bir dokuma atölyesinin duvarındaki ‘ücret vergilerden muaftır’ yazısı Verginin taban fiyattan değil taban fiyattan çıkarılması bakanlığım döneminde hazırladığım çalışma ile hayata geçirilmiş ve uygulamaya konulmuştur. Ancak ben yine de fiyatların üzerinde bir vergi dengesizliği olduğunu biliyorum.Önderimizin kendi imzasıyla bana getirdiği bir konu var. Onu da çözeceğiz inşallah. ‘Seçimden önce yapalım, seçimden önce bitirelim’ gibi bir derdim yok. ‘BU SORUNU DA ÇÖZECEĞİZ’

Geçici işçi sorununu çözdüklerini hatırlatan Bilgin, “2000 yılında Demiryolları Genel Müdürüydüm. O dönem de süreksiz personel sorunu ile karşı karşıya kaldım. O dönemde süreksiz işçi sorunum vardı, halen de var. bugün onlara.’Bu bitmeyen geçici bir emek’ dedik ve o sorunu da çözme imkanımız oldu.Ne mutlu bize.O yüzden her sorun çözülebilir bir sorun diye düşünüyorum.EYT’de çözülmemiş bir sorun oldu’ Yirmi yılı aşkın süredir çözülmedi EYT’nin sorunu çözüldü.EYT üyelerinin çoğu yaklaşık 950 bin işçiydi.Sorunlarını çözdük.1 Nisan itibariyle hak edenler iki maaşla çalışacak.Biz İstihdam olanaklarının da önünü açtık SGK primini düşürerek patronların çalışmasına izin vermesinin avantajlı olmasını sağladık Bazı kuruluşların tekrar taşeronluğa başvurması sonucu artan rakamlar var. bu problemi çöz. En son kapattığım belge geçici personel belgesiydi. Şimdi bu önümüzde. Bunu da çözeceğiz, kimsenin acelesi olmasın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu