Haber

Bahreyn Kralı ve İsrail Cumhurbaşkanı “bölgesel güvenliğin korunması” vurgusu yapıyor

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, Bahreyn hükümdarı Hamed bin Isa Al Khalifa ile yaptığı görüşmede, bölgesel güvenliğin korunmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Bahreyn resmi ajansı BNA’nın haberine göre, resmi temaslarda bulunmak üzere Bahreyn’e gelen Cumhurbaşkanı Herzog, başkent Manama’daki Kudaybiye Sarayı’nda Kral El Halife ile görüştü.

Görüşmede Bahreyn Veliaht Prensi ve Başbakanı Salman bin Hamed Al Khalifa da hazır bulundu.

Kral Al Khalifa, Herzog’un ziyaretinin barış ve kalkınma alanında çıkarların güçlendirilmesi ve ortak hedeflerin desteklenmesi açısından değerli olduğuna değindi.

Bölgedeki gelişmeler ile bölgesel ve uluslararası zorlukların ele alındığı görüşmede Al Khalifa ve Herzog, bölgedeki sorunların çözümü için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini, bölgenin güvenlik ve istikrarının korunması gerektiğini vurguladı. kalıcı barışın tesisi için yapılan çalışmalar desteklenmelidir.

Bahreyn Hükümdarı, ülkesinin Filistin halkının yasal haklarını garanti altına alan kapsamlı, adil ve sürdürülebilir barışın gerçekleşmesine verdiği desteği yineledi.

İsrail Cumhurbaşkanı, “Bu harika bir an. Bahreyn’de bulunmaktan gurur duyuyorum. İki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme arzumuzu ifade ediyoruz.” söz konusu.

Herzog, ziyaretin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İstiklal marşımız Hatikvah’ı Bahreyn Kralı’nın yanında dinlemek çok duygulandırıcı. Müttefiklerimizle ilişkilerimizi güçlendirmemiz ve barış çemberini bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletmeye çalışmamız gerekiyor. Yaptığım ziyaret İsrail’in Bahreyn ile güvenlik, ekonomi, turizm ve çevre ilişkilerine çok dokunuyor olması, verdiği önemi gösteriyor.”

Herzog, Bahreyn’i ziyaret eden ilk İsrail Cumhurbaşkanı oldu. Herzog’un Bahreyn’den sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu