Haber

Aziziye Savunmasının 146. Yılı Törenle Kutlandı

Rus Savaşı sırasında Nene Hatun başta olmak üzere bölge halkının destansı bir hikâye yazdığı Aziziye Savunması’nın 146. yıl dönümü törenle kutlandı.

Top Dağı’nda 1872 yılında Fosforlu Mustafa Sıdkı Paşa idaresinde Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan, üç tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyası’nda halk tarafından yazılan kahramanlık destanının 146’ncı yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi. Rusya tehlikesini önlemek amacıyla Erzurum-Kars karayolunun kontrol altında tutulması. 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’nda ‘Aziziye Tabyası’nın düştüğü’ haberi üzerine Erzurum halkının taş, sopa ve baltalarla yazdığı destanın 146’ncı yıl dönümü törenine Vali Mustafa Çiftçi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9’uncu Kolordu Komutanı katıldı. ’93 Savaşı’ olarak biliniyor. İkmal Yardımcısı Albay Adem Vatan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Nene Hatun’un torunu Gülsüm Çaparoğlu, kızı Güner Yamanlı, kaymakamlar, kurum başkanları, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

NENE HATUN’UN KAZANINI ZİYARET

Aziziye Tabyası’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören; Erzurum halkının 146 yıl önce Ruslara karşı yaptığı destansı savunma anlatılarak, Sultan Abdülhamid’in gönderdiği tebrik mesajı okundu. Aziziye destanı kahramanlarından Nene Hatun’un canlandırıldığı törende, Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Törene katılanlar Nene Hatun’un mezarını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Mezar başında dua eden Vali Çiftçi, Nene Hatun’un torunu Gülsüm Çaparoğlu’na çiçek verdi. Aziziye Destanı’nın 146’ncı yıl dönümü töreni Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konseriyle sona erdi.

‘BU VATAN BİZE BU ŞEKİLDE KEYİF VERDİ’

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Aziziye Destanı’nın 146’ncı yıl dönümünün kutlandığını belirterek, “93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rus orduları Osmanlı topraklarının bu kısmına geldi. Artık şehir düşmek üzere. Ayazpaşa Camii yıkılmak üzere.” Müezzin sabah ezanında minareye çıkar ve şöyle seslenir: ‘Ey insanlar! Şehrimiz düşmek üzere. Rus askerleri tabyalara yaklaşmak üzere. Tanrılarını sevenler, çocukları ve çocukları da dahil olmak üzere yardımımıza koşmalıdır.’ Bunun üzerine Erzurum halkı Türk ordusuna ve Rus ordusuna büyük bir darbe indirir. Rus ordusu geri çekilmek zorunda kaldı. 146 yıl önce yaşanan Aziziye Destanı’nı kutluyoruz. Buradan tüm halkımıza ve gençlerimize sesleniyorum. Bu vatan bu şekilde kurtarılmış ve bize emanet edilmiştir. Su uyur, düşman uyumaz derler. Şimdi de aynı olayları görüyoruz. Ülkemizin birçok yerinde güvenlik güçlerimiz, jandarma ve polisimiz büyük bir görev yürütüyor. İçsel olarak daha güçlü olmaya ve büyümeye çalışıyoruz. İçeride ve dışarıda gücümüzü artırarak her an savaşa hazır olacağız. Biz güçlü olursak, “Kimse bize bir şey yapamaz. Ama gücümüzü kaybettiğimizde ülkemizi böler, parçalayacaklar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu