Haber

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nden İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki

YENİ ABD’deki en büyük Müslüman sivil haklar ve savunuculuk örgütü olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), İsveç hükümetini Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınamaya davet etti.

İsveç’te aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmasının yankıları devam ediyor.

CAIR Devlet İşleri Dairesi Başkanı Robert S. McCaw’ın İsveç’in Washington Büyükelçisi Karen Olofsdotter’a gönderdiği mektupta, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki gösterildi.

Mektupta, “CAIR, İsveç hükümetinden, diğer tüm nefret ve bağnazlık eylemlerine yanıt verdiği gibi, aşırı sağcı bir aşırılık yanlısının Kuran’ı yakmasına ilişkin bu son vakayı ciddiyetle kınamasını talep ediyor. İsveç hükümeti, dahil her eylemi kınadı. Kuran’a saygısızlık” yazıyordu mektupta. İslamofobinin ve Müslüman düşmanlığının her türlüsünü kınadığını açıkça belirtmelidir.” denildi.

CAIR’in söz konusu nefret hareketinden İsveç hükümetini sorumlu tutmadığı ancak İsveç’te son yıllarda İslamofobi ve buna bağlı Müslüman karşıtı önyargı ve nefret suçlarının arttığını gösteren raporların alarma geçtiği kaydedildi.

Mektup ayrıca İsveç hükümetine, ülkedeki Müslüman sivil toplum kuruluşlarıyla doğrudan ilgilenmek, İslamofobik önyargı ve nefret suçları olaylarıyla ilgilenmek ve gelecekteki Müslüman karşıtı eylemlere yanıt vermek için bir “Ayrımcılık Ombudsmanı” ofisi kurmasını tavsiye etti. hareketler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu