Haber

Ali Babacan’dan Bakan Soylu’ya: “Senin Sorumluluk Alanındaki Bir Mesele Değil mi İç Güvenlik? İç Güvenlikle İlgili Sen Ne Yaptın”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ait açıklamalarını eleştirdi. Babacan, “İçişleri Bakanı iç güvenlikten sorumlu değil mi? ‘Burada hata yaptık, istihbaratımız çalışmadı, şurada önleyemedik’ demiyor, kabahati diğerlerine yansıtmaya çalışıyor. Falanca ülkenin taziyesini kabul etmeyecekmiş. Siz, dış siyasetinizi düzeltin, kendinize düşman aramayın. ‘Terör dünyanın başına bela. Beraber çalışıp terör örgütlerini beraber yok edelim. Varlık sebebini beraber ortadan kaldıralım’ deyin. Sen ne yapıyorsun? Senin sorumluluk alanındaki bir problem değil mi iç güvenlik? İç güvenlikle ilgili sen ne yaptın? Ondan bahset” dedi.

Ali Babacan, Halk TV’de bugün yayınlanan Yeni Bir Sabah programında İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. DEVA Partisi Genel Merkezi’nde dün yapılan Altılı Masa toplantısı, İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısı ve HDP’ye ilişkin açıklama yapan Babacan, özetle şunları söyledi:

“DEVA GENEL MERKEZİ’NDE AYNI ANDA ÜÇ TOPLANTI YAPILDI”

“Her alanda ilerleyen Türkiye için çalışıyoruz. Dünkü toplantı çok önemliydi. Eş zamanlı olarak, biz liderler üçüncü katta buluştuk, ikinci katta hukuk heyetimiz buluştu. Anayasayı bitirdiler, 10 tane yasa üzerinde çalışıyorlar. Birinci kattaki ekip, ortak politikaları çalıştı. Liderler yukarıda bitmiş konuları karara bağlarken alt katta bir sonraki toplantının hazırlığı yapılıyor. Türkiye’yi güzel bir icraatla kazanacağız. DEVA Partisi olarak yaptığımız ve öteki partilerin masaya koydukları hazırlıklar, seçimden sonra Türkiye’yi kazanmanın hazırlığı.

“MAKULDE HEMEN BULUŞUVERİYORUZ”

Bazen arkadaşlarımız, ‘Burada anlaşamadık, şurada ıstırap çıktı’ diye getiriyorlar. Altı genel başkan oturuyoruz, inanın 5 dakikada bitiyor. Makulde hemen buluşuveriyoruz.

“ALTILI MASA’DA MERKEZ ÇEK KUVVETİ VAR”

Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili, hiç olmadığım kadar umutluyum. Hani fizikte merkez kaç kuvveti vardır ya Altılı Masa’da merkez çek kuvveti var. Herkes şunun şuurunda; seçimi kazanmak, lakin birlik ve beraberlikle mümkün. Seçimi kazanmak, birlik ve beraberlik içerisinde cumhurbaşkanı adayımızın seçilmesi ve Meclis’te anayasayı değiştirecek çoğunluğun sağlanmasıyla mümkün. Ortak karar çıktığı vakit geniş toplum bölümleri benimsiyor.

“DEMOKRASİ STADI İNŞA EDİYORUZ”

Demokrasi stadı inşa ediyoruz. Sonraki seçimlerde partiler birbiriyle yine rakip olabilir, yarışabilir. Artık, rekabet öncesi iş birliği yapıyoruz.

“ADAYIN BİRİNCİ TURDA SEÇİLMESİ, ORTAK ADAY FORMÜLÜYLE MÜMKÜN”

Birinci cinste cumhurbaşkanı adayının seçilmesi, lakin ortak aday formülüyle mümkün. Öteki hayalleri olan varsa buyursun gitsin. 2018’de denemediler mi? Ortak aday çıkaramadılar ve dağıldı iş. 2018’i, kimseyi parmakla işaret etmek için söylemedim. Millet İttifakı vardı, ortak adayda karar veremediler. Ortak aday olmayınca seçimi kaybettiler. Ülke 5 yıl kaybetti.

“SEÇİMDEKİ BİR YOL KAZASI TÜRKİYE’Yİ DAHA DA İÇİNE KAPATIR. BU, TÜRKİYE’NİN SON FIRSATI”

Seçimi kesinlikle kazanmamız lazım. Yoksa Türkiye, Avrupa Birliği, Avrupa Kurulu standartlarından Şanghay’a doğru kayar gider. Şanghay, insanın değersiz olduğu bir bölge demek. Hakkınızı arayacağınız yer yok. Öyle bir tahakküm kuruyorlar ki rakip çıkması mümkün değil. Rusya’da, Çin’de muhalefet partisi var mı? Allah korusun, seçimdeki bir yol kazası Türkiye’yi daha da içine kapatır. Bu, Türkiye’nin son fırsatı.

“HDP’YE SAYGISIZLIK, 5-6 MİLYON VATANDAŞIMIZI RENCİDE ETMEKTEDİR”

DEVA Partisi olarak, HDP’yle diyaloğumuz var. Mesele, o siyasi partiye zamanında destek vermiş milyonlarca insan. HDP’ye karşı yapılacak her türlü saygısızlık, her türlü ileri ifade, her türlü terörize etme ve düşmanlaştırma, o partiye oy veren 5-6 milyon vatandaşımızı rencide etmektedir.

“DEVLETİN ELİNDE ÖTEKİ BİLGİLER Mİ VAR, BİLEMİYORUZ”

(Taksim saldırısı) Bir sürü bilgi var da hangisi yanlışsız, hangisi palavra açıkçası hiç inanamıyoruz. İçişleri Bakanı bir şey söylüyor, bir memleketler arası ajansa üst seviye bir yetkili öteki şeyler söylüyor. Hangisine inanacağız? Sanki birisi, iç siyasette siyasi atraksiyon peşinde mi? Yoksa devletin elinde sahiden diğer bilgiler mi var? Bunları bilemiyoruz. Hiç itimat yok. Kritik devlet kurumlarının başında, kendi şahsi siyasi hedefleri peşinde koşan siyasi karakterlerden bahsediyorsak iki defa düşünmek lazım. Kendi şahsi sıkıntılarıyla alakalı tutuyor, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi antetli kağıdına açıklama yaptırıyor.

“İÇ GÜVENLİKLE İLGİLİ SEN NE YAPTIN, ONDAN BAHSET”

İçişleri Bakanı iç güvenlikten sorumlu değil mi? ‘Burada hata yaptık, istihbaratımız çalışmadı, şurada önleyemedik’ demiyor, hatası diğerlerine yansıtmaya çalışıyor. Falanca ülkenin taziyesini kabul etmeyecekmiş. Siz, dış siyasetinizi düzeltin, kendinize düşman aramayın. ‘Terör dünyanın başına bela. Beraber çalışıp terör örgütlerini beraber yok edelim. Varlık sebebini beraber ortadan kaldıralım’ deyin. Sen ne yapıyorsun? Senin sorumluluk alanındaki bir problem değil mi iç güvenlik? İç güvenlikle ilgili sen ne yaptın? Ondan bahset.

“GÜVENİLİR BİR HÜKÜMET OLUN, HİÇBİR YERİ KISMAYA GEREK KALMAZ”

Açıklamalara itimat olmayınca beşerler toplumsal medyadan, öteki kaynaklardan bilgiye erişmeye çalışıyor. ‘Bu işin aslı başkadır’ diyorlar. Onu görünce, ‘Bizim konuştuğumuzdan diğer ses duyulmasın’ diye orayı burayı sıkıyorlar, yayın yasağı getiriyorlar. Siz muteber bir hükümet olun, beşerler söylediğinize güvensin, ondan sonra hiçbir yeri kısmaya gerek yok.

“TERÖRÜN FİNANSMANIYLA İLGİLİ ADIMLARI NİYE ATMADIĞINI AÇIKLASIN”

Türkiye, terörün finansmanında ve kara paranın aklanmasında beyaz listeden gri listeye düşmüş. Terörle gayretten bahsediyorsunuz lakin terörün finansmanıyla ilgili alınması gereken önlemleri almıyorsunuz. Sayın Erdoğan, terörün finansmanıyla ve kara paranın aklanmasıyla ilgili gerekli adımları niçin atmadığını açıklasın. Bu başla giderlerse Türkiye kara listeye düşecek.

“ÇABALIYORLAR AMA ENGELLEYEMİYORLAR”

Denizli’de miting yaptık. Tek bir billboard asmamıza izin vermediler. Maşallah, alan doldu. Gaziantep’te billboard vermediler. Gebze’de meydan vermediler. Siirt’te, Sayın Erdoğan’ın bizden evvel miting yaptığı alanın 2,5 misli büyüklükteki Siirt Meydanı doldu taştı. Çabalıyorlar fakat engelleyemiyorlar. Halkın iradesinin önünde hiçbir güç duramaz.”

“BUNDAN SONRA HÜKÜMETİN ATACAĞI HER ADIM SAMAN ALEVİ GİBİDİR”

Babacan, asgari ücret ve EYT düzenlemesiyle ilgili bir soruyu, “Bundan sonra hükümetin atacağı her adım saman alevi üzeredir. Parlar, söner” diye yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu