Haber

AHMETÇE KÖYÜ ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI

ÇANAKKALE’nin Ayvacık ilçesinde, Ahmetçe Köyü Zeytin Hasat Şenliği düzenlendi. Program kapsamında zeytin, zeytinyağı, zeytinli yemek ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ahmetçe Köyü Zeytin Hasat Şenliği, bölgedeki zeytinlerin hasadıyla başladı. Zeytin hasadının ardından Ahmetçe Köyü Meydanı’nda program düzenlendi. Programa Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Küme Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, Ayvacık Belediye Lideri Mesut Bayram, Ezine Belediye Lideri Güray Yüksel, AK Parti Çanakkale Vilayet Lideri Naim Makas, CHP Çanakkale Vilayet Lideri Metin Ümit Ural, Vilayet Genel Meclisi Lideri Nejat Başkan ile çok sayıda kişi katıldı. Program kapsamında zeytin, zeytinyağı, zeytinli yemek ve fotoğraf müsabakalarında dereceye girenlere mükafatları verildi. Halk oyunları gösterimi yapıldı. Öte yandan, program öncesinde Ahmetçe Köyü’nde inşasına başlanan sağlık ocağının temel atma törenine de gerçekleştirildi.

‘BÖLGENİN TURİZMİ DE GELİŞTİ’

Şenlikte konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Zeytinle ilgili burada olmayı görev bildik. Dünyanın yüzde 4’ü oranında zeytin yetiştiriyoruz. Bu kıymetli bir sayı. Bu kadar ülke içerisinde yüzde 4’e sahip olmak kıymetli bir iş. Çanakkale’yi okurken eski alışkanlarımızla okumamız lazım. O yüzden diyorum, partilerin hengamesi seçimlerde olsun, STK’ların odaların kavgası seçimlerde olsun. Ama işimiz bittiği zaman önümüzde uzun bir yol var. Biz zeytine, ekonomiye, siyasete, tarıma, bürokrasiye 10 sene önceki gibi bakamayız, bakmamalıyız. Bu memlekette Ayvacık’taki tüneller varken ekonomik işler oburdur, tüneller yokken diğerdir. Köprümüz varken turizmin, tarımın, endüstrinin karşılığı oburdur, yokken oburdur. O köprü açıldıktan sonra 4 yılda bitti, şahane bir örnek oldu. Birileri araç geçiyor mu? Geçmiyor mu? Saymaya başladı, saysınlar. Assos’taki otelcilerle buluştum. ‘Pazar günü İstanbul’a dönen müşterimiz artık pazartesi dönüyor’ dediler. Zira insanların önü açık, kilometresi aşikâr, kesintisi yok. Bölgenin turizmi de gelişti” dedi.

‘ETRAFINDAKİ PARSELLERİN BÜYÜTÜLMESİ İÇİN BAŞVURULAR VAR’

Ezine Gıda İhtisas OSB’si yaptıklarını dile getiren Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “92 parsel, 52 fabrika yeri var. 14’ünün inşaatı başladı. 1’ini önümüzdeki ay içerisinde açıyoruz. Daha evvel dünyanın önde gelen fabrikaları, üreticileri Çanakkale’ye gelmezdi ama şimdi Ezine Gıda OSB’sinde yer talebi var. Çanakkale Merkez OSB’si 35 yıldan beri var; şimdiye kadar dolmadı ama şimdi dolmayı bırakın etrafındaki parsellerin büyütülmesi için başvurular var. Çanakkale’yi eski bedellerle, anlayışlarla, köprüsüz, bağlantısız, tünelsiz, alt yapısız olduğu yıllarla okursanız tren istasyonunda vapur bekleyenler üzere olursunuz. Hepimizin tekrar ulaşımın, alt yapının olduğu yeni periyoda odaklanması lazım” açıklamalarında bulundu.

‘BU ÜLKE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL’

Dünyada büyük bir rekabet olduğunu ifade eden Turan, “Madem ulaşımımız, köprümüz, alt yapımız, imkanlarımız var o vakit diyoruz ki zeytinyağının markalaşması, ihracatın benzeri adımları için bir ortaya gelin.’ Kooperatifler, odalar, ilgili arkadaşlar bir araya gelin. Bizim zeytinimizin İtalya’dan, İspanya’dan ne eksiği var? Daha kaliteli olduğunu düşünüyoruz. Daha özel, daha markalı çalışarak, tüm dünyaya satma imkanımız var. Bu ülke artık eski Türkiye değil. Artık yeni bir yüzyıla başlıyoruz. Türkiye yüzyılı dediğimiz bu. Türkiye yüzyılında demokrasimizin, ekonomimizin, güçlendiği, ayağa kalktığı bir periyot yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu