Haber

ABD medyasından F-35 iddiası: Yazılım sorunları çözülene kadar tedarik askıya alındı

ABD medyası, Pentagon’un yeni teknoloji donanım güncellemeleriyle ilgili sorunlar çözülene kadar üretici Lockheed Martin’den yeni F-35 uçağı kabul etmeme kararı aldığını ve durumun en az gelecek yıla kadar sürmesinin beklendiğini bildirdi.

F-35 İkmal Askıya Alındı

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), mevcut yazılım sorunları nedeniyle üretici Lockheed Martin’den yeni F-35 tedarikini askıya aldığı açıklandı.
Defence News portalına göre, Pentagon’un Technology Refresh 3 (TR-3) ile donatılmış yeni uçakların kabulünü dondurması Temmuz ayında başlayacak.
Portal, kararın Lockheed Martin’in 2023’ün büyük bir bölümünde ve muhtemelen 2024 baharına kadar Fort Worth, Teksas’taki ana fabrikasında düzinelerce uçağı tutmak zorunda kalabileceği anlamına geldiğini söyledi.

YAZILIM SORUNU GELDİ

Öte yandan F-35 Ortak Program Ofisi (JPO) Sözcüsü Breaking Defence’ye yaptığı açıklamada, yaz itibarıyla TR-3 donanımıyla üretim hattından çıkan F-35 uçaklarının ilgili muharebe kabiliyeti onaylanana kadar kabul edilmeyeceğini söyledi.
Son yıllarda beşinci nesil F-35 savaş uçakları yazılımsal sorunlarla gündeme geldi.

Mart ayında Pentagon’un F-35 program sorumlusu Korgeneral Mike Schmidt, Kongre’ye program risk değerlendirmesinin TR-3 sisteminin yalnızca Nisan 2024’e kadar tamamlanacağını öngördüğünü bildirdi. Lockheed Martin, sistemin Aralık ayına kadar teslim edileceğini duyurdu. bu yılın
F-35, 20 yıl sonra hala geliştiriliyor ve 30 yıllık tedarik programının şu anda en az 1,7 trilyon dolara mal olduğu iddia ediliyor.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu